Вижте какво сподели на стената си президентът Румен Радев
Единни сме с президента на Полша Andrzej Duda в оценката си за недопустимата братоубийствена война между два братски, славянски народа, както и в нашия съвместен призив за нейното незабавно прекратяване и постигане на мир с усилията на дипломацията. Войната на Русия срещу Украйна причинява не само разрушения и огромни страдания за хората, тя е и заплаха за международната сигурност. Пред очите ни се срива градената с десетилетия система за сигурност в Европа.
Войната поставя особено остро въпроса за нашата сигурност. България и Полша са част от плановете за степенуван отговор в рамките на колективната ни отбрана. Това обаче не отменя голямата отговорност пред нас, за която съм напомнял на не едно българско правителство – да градим и да развиваме собствен отбранителен капацитет. България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременни отбранителни способности.
В Полша се създава специален фонд за подкрепа на въоръжените сили, в училищата се връщат елементи от обучението по отбрана. В Румъния текат сходни процеси и е в ход дълбока модернизация на въоръжените сили. Наред с това и в двете държави се поддържа и експлоатира и руско въоръжение в интерес на националната отбрана и най-вече на интегрираната система за ПВО в рамките на НАТО. Миг-29 в Полша и Словакия, Миг-21 в Румъния. Казвам го неслучайно, защото неглижирането години наред на проблемите на отбраната в България доведоха до определен дефицит на способности.
Особено критичен в България е проблемът с изтребителната авиация, тъй като ресурсът на двигателите на наличните самолети изтича до края на т.г., а оперативна готовност на ескадрила Ф-16 за носене на бойно дежурство можем да очакваме евентуално около 2030 г. Ако ние не предприемем спешни, неотложни мерки в това отношение, рискуваме да загубим нашата 110-годишна военна авиация, да трябва да се молим на комшиите да поемат нашите ангажименти, да загубим въздушен суверенитет и да абдикираме от съюзническите си задължения. Рискуваме да компрометираме и самия проект за придобиване на изтребителите Ф-16, защото няма да има кой да лети на тях и да ги обслужва.
Затова благодаря на президента Анджей Дуда за неговата готовност, водим този разговор още от посещението ми в Полша, експертни екипи от двете държави да обсъдят възможността за оказване на съдействие на България за поддръжката на Миг-29 с възможностите на полската индустрия и Военновъздушни сили.
Единни сме и в нашето разбиране за необходимостта от солидарност и обединени усилия за гарантирането на нашата сигурност в бъдеще. Работим заедно с президента на Румъния, с президента и министър-председателя на Гърция, така че да подобрим нашата инфраструктурна железопътна и шосейна свързаност, както и за изграждането на тръбопроводи за гориво от гръцките пристанища през България към Румъния. Тази енергийна свързаност може да стигне дори и до Полша. Част от тези проекти могат да бъдат реализирани с финансовите механизми на Алианса и ще следваме този подход на предстоящата среща на върха само след два дни.
Оставаме единни в нашата ангажираност за оказване на помощ на всички, които търсят спасение от войната. Забележителен е примерът на Полша, където вече са приети над 2 милиона бежанци от Украйна. България, въпреки че е на втора линия, вече е оказала подкрепа на над 100 000 души. Нашият съвместен призив към Европейския съюз е за подкрепа в дългосрочен план за това наистина сериозно натоварване за нашите държави. Ще продължим да оказваме хуманитарна помощ за тези, които се нуждаят от нея и тук искам да призова българското правителство да разгледа възможността за изпращане на индивидуални защитни средства за цивилното население на Украйна – бронежилетки, каски и друго необходимо оборудване, особено с акцент върху районите, където преобладава българското малцинство, подложено на обстрел.
Ние от fbnovini.com публикуваме без редакторска намеса.
Ние от fbnovini.com публикуваме Фейсбук съдържание на основание т. 2.4 от Statement of Rights and Responsibilities на Фейсбук: ”Когато публикуваш съдържание или информация, използвайки настройката “публично”, това означава, че позволяваш на всеки, включително и на лица извън Фейсбук, достъпа до и употребата на тази информация, както и да я свързват с теб (например с твоето име и профилна снимка).