Стефан Пройнов: Статери и драхми

2233

Стефан Пройнов: Статери и драхми
Стефан Пройнов: Статери и драхми
В античният свят монетосеченето се е базирало върху съответните тегловните системи и най-често даденият метал било то злато или сребро.
Всяка златна монета е имала свой еквивалент в сребърни монети.
Те са се основавали на дванадесетичната бройна система.

Имало е две основни системи- едната е върху статер от злато и електрон /от 8,10 до 8,26 гр./, а втората върху драхма от сребро. Известни са монетни системи на Елада, Лидийска, Егинска, Милетска, Фокейска, Евбейска, Коринтска, Родоска и Пеонска и други в зависимост от теглото на основната парична единица.
От 3 век пр. Хр. започват да се секат едновременно златни, сребърни, бронзови и медни монети.
Тракийската е близка до Пеонската, където драхмата е 4,72 грама.
Номиналите на основата на златния статер са от 1/3 статер, хекта – 1/6 статер, хемихекта – 1/12 статер, мисхемихекта – 1/24 статер и стигат до 1/96 статер.
При траките са известни сребърни тетрастатери те датират от 5-ти век преди Христа и са с тегло около 40 грама.

Това са едни от най-древните монети по нашите земи.
Номиналите на основата на сребърната драхмата по възходяща линия са били следните: дидрахма /2 драхми/, тридрахма /3 драхми/, тетрадрахма /4 драхми/, октодрахма /8 драхми/, декадрахма / 10 драхми/ и додекадрахма /12 драхми/. По низходяща линия номиналите са били: обол- 1/6 драхма,
който е имал 11 подразделения от сребро както и 3 подразделения от мед – халк /от 1/8 от обола до 1/14 или 1/16 от обола/.
Подразделенията на халка са лепта / ½ халк/. Като най-лека монета се явява медният хемитетартеморион – 0,09 грама при диаметър 4 мм.
Стефан Пройнов: Голямо е разнообразието на монети от този период именно заради това и колекционерският интерес не стихва.
Такива монети са сечени от множество градове, племена и царе и разнообразието им е огромно.

Но всяка монета е струвала точно толкова колкото тежи. Днес обаче цените на тези монети далеч надвишават тогавашната им стойност заради колекционерският интерес.
Везните и егзагиите са определяли стойността . Егзагия – теглилка с точно фиксирано тегло отговаряща на определен грамаж.

След краят на този тип монети идват Римските , византийските и средновековните монети докато се стигне до монетите от миналото столетие.
Стефан Пройнов: На по-късен етап този модел на златни и сребърни монети е съществувал чак до началото на 19 век след идването на книжните пари обаче стойността на парите не отговаря вече на стойността на материалът от който са направени.

Ние от fbnovini.com публикуваме без редакторска намеса.

Ние от fbnovini.com публикуваме Фейсбук съдържание на основание т. 2.4 от Statement of Rights and Responsibilities на Фейсбук: ”Когато публикуваш съдържание или информация, използвайки настройката “публично”, това означава, че позволяваш на всеки, включително и на лица извън Фейсбук, достъпа до и употребата на тази информация, както и да я свързват с теб (например с твоето име и профилна снимка).

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here